top of page

Meglátni és megszeretni - HVG Pszichológia Extra

Miért szebbek a karcsú nők? Mit nézünk meg először potenciális partnerünkön? Milyen mögöttes tartalma van a szépségnek? Az arc vagy a testalkat a mérvadóbb? Összességében milyen párt választunk, és miért? Egyszerű válasz nincs ezekre a kérdésekre. Befolyásoló tényező lehet, hogy egyéjszakás kalandra vagy tartós elköteleződésre vágyunk, milyen az önértékelésünk, ésmég sok minden más is. Dr. Bereczkei Tamás elsősorban az evolúciós pszichológia nézőpontjából segít eligazodnunk a témában.

Miért tartjuk szépnek az arányost és a szimmetrikust?
Alapvetően azért, mert az arc és a test szimmetriája, az arányos felépítés jó előrejelzőnek bizonyul az egészségre nézve. A külső tulajdonságok „első szűrőként” viselkednek, és megbízhatóan jelzik nemcsak a jó fizikai állapotot, de a termékenységet is. Az első pillantással, anélkül, hogy tudatában lennénk, villámgyorsan szelektálunk: felmérjük a partner minden olyan jellegzetességét, amely valamikor összekapcsolódott a túlélési és szaporodási sikerrel. Ilyen például az arc, a test, a derék-csípő arány mindkét nemnél és a vállszélesség a férfiaknál. Az, hogy a kör hogyan szűkül tovább, és milyen további külső vagy belső kritériumok alapján választunk, helyzetfüggő.



Férfiak és nő közt van különbség a tekintetben, hogy mit néznek meg először a másik nem képviselőin?
Korábban azt gondoltuk, hogy mind a nők, mind a férfiak az arcon keresik a jeleket, amelyektől vonzónak találnak valakit. Ez nem is csoda, hiszen a szépség valamikor az egészséggel, a vitalitással és a fertilitással függött össze. Egy újabb kutatásban azonban azt találták, hogy míg a nők a férfiak arcából akarnak információt nyerni, akár egyéjszakás kalandról, akár hosszabb távú kapcsolatról van szó, a férfiaknál a két dolog szétválik. Ha tartós elköteleződés a cél, ők is az arcra fókuszálnak, de ha alkalmi partnert keresnek, inkább a testre kíváncsiak. A szépség nem öncélú. Hiába viseli magán különböző kultúrák és társadalmi tényezők lenyomatait, az univerzális szignálok, amelyek az valamikor jelezték a szervezet termékenységét, egészségét,

életképességét, libidóját, ma is megvannak, és úgy tűnik, hogy a testen több az ilyen jellegzetesség, mint az arcon.



Mennyire tudatosul bennünk ez a szándék?

Az emberek többsége tudatosan nem az alapján választ, hogy a másik milyen termékeny, de az evolúciós szempont mégis átfut a fején, ha gyerekvállalásról van szó. Egy érdekes kísérletben nőket kérdeztek meg arról, hogy ha spermadonorral termékenyítenék meg őket, mit választanának: a kedvező külső tulajdonságok vagy az előnyös személyiségjegyek lennének a fontosabbak. A túlnyomó többség az előbbire szavazott. Mint kiderült, azért, mert meg vannak győződve arról, hogy a külső tulajdonságok öröklődnek, míg a belsők inkább a nevelés termékei, ezért ezek nem adódnak át az apa genetikai állományával. Megjegyzem, ez a közvélekedés alapvetően helytelen: a személyiségvonások körülbelül 50 %-ban öröklékenyek.

Miért voltak a régi korok nőideáljai teltebbek, mint a maiak?
Feltehetően azért, mert régebben a kövérség mutatta azt, hogy a család jó anyagi helyzetben van, hogy magas státuszú, erőforrásokkal rendelkezik. Mára a helyzet megfordult. Manapság épp a nők soványsága jelzi, hogy lehetőségük van az előnyös társadalmi pozícióból adódó olyan erőforrások igénybe vételére, mint a sport, a szabadidős tevékenységek, vagy az egészséges étrend. Ráadásul a kövérség elvesztette szimbolikus értelmét a modern társadalomban, ahol a sok gyerek többnyire nem érték és a betegségek nem a táplálékhiánnyal, hanem épp ellenkezőleg, a túltápláltsággal függenek össze.

Ez azt jelenti, hogy evolúciós örökségünk lassan a visszájára fordul?
A vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy nem. A nők hiába áldoznak rengeteget arra, hogy szupervékonyak legyenek, testtömeg-indexet tekintve a férfiak általában nem a nagyon vékonyakat, hanem inkább a normál tartományban levőket részesítik előnyben. A nők „téveszméje” valószínűleg a médiahatására alakult ki. Evolúciós szempontból a testsúlynál sokkal mérvadóbb a derék-csípő aránya. A homokóra-alkatú nők ösztrogénszintje, ami a termékenység legjobb előrejelzője, egyértelműen magasabb. A férfiaknál a tesztoszteron gátolja a zsírlerakódást a csípő tájékán, az arányos izomzat, a széles váll és a keskeny csípő azt jelzik, hogy hosszú távú gondoskodást és védelmet tudnak nyújtani utódjaik számára. Ennek evolúciós gyökere az, hogy egykor a vadászat során és konkurenciaharcokban az ilyen alkatúak tehettek szert előnyre.

A férfiak helyesebben ítélik meg magukat vonzerő tekintetében?
Meglepő módon nem. Vállszélességük és izomzatuk nagysága lényegesen kisebb szerepet játszik a nők szexuális érdeklődésének a felkeltésében, mint azt gondolnák. Tehát a nők mérsékelt preferenciát mutatnak a náluk izmosabb, erősebb férfiak iránt, és a normál tartományban levőket lényegesen vonzóbbnak tartják, mint az átlagtól eltérőt, akár túl sovány, akár robusztus. Elképzelhető, hogy a túl nagy és kötött izomzat az evolúciós környezetben számos hátránnyal járhatott, energetikailag túl költséges volt, például gátolta a futást.

Hogy lehet az, hogy amit szépnek hívunk, kultúránként és koronként mégis annyira változó?
A szexuális szelekció a stratégiák rendkívül sokféleségét hozta létre a célból, hogy adott kontextusban optimális jelzéseket észleljünk. Ez teszi lehetővé a preferenciák kulturális sokszínűségét és mozaikszerű megjelenését a vonzerővel kapcsolatos értékítéletünkben, ami nem mond ellent az evolúciós univerzalitásnak, sőt, gyakran arra épül.  Akárhová nézünk, az esztétikai ízlések és ítéletek zavarba ejtő sokféleségét látjuk. A kultúra normái, szokásai, története rengeteg ponton befolyásolják azt, hogy mit tartunk szépnek vagy csúnyának. Az evolúció során létrejött alaptémák változatos körülmények között válnak konkrét forgatókönyvekké az egyes társadalmakban.

bottom of page