top of page

Anya csak egy van – de néha az is sok!

 

Életünk során szerepek sokaságát öltjük magunkra. Ezek egy része az életkorunkból adódik és az idő múlásával változik, másik része a társadalomban elfoglalt helyzetünk velejárója. Az anyai szerepkör – bár egy életen át a személyiség része – a körülmények függvényében folyamatosan alakul. De mi van, ha mégsem?

 

C. G. Jung a személyiség külső burkát, vagyis azt, amilyennek szeretnénk látszani, perszónának, szerepszemélynek nevezi. A személyiséget a szerepek repertoárjának tekinti, amely fiatal korunk óta velünk együtt fejlődik, alakul. Az ép személyiség a szerepeit rugalmasan váltogatja, nem ragad bennük örökre: ha már nincs rá szükség, elveti, mint egy használt álarcot. Rosszabb esetben a maszk „ráforr” viselőjére és az illető az élet több területén ugyanazzal az „arccal” mutatkozik, netán oly módon rögzül egy szerepben, hogy abból képtelen kilépni. Mivel szerepszemélyiségeink párhuzamosan is működnek, furcsa helyzetek állhatnak elő. Ily módon lehet valaki alacsony beosztású kishivatalnok vagy gyári betanított munkás és ezzel egyidejűleg elismert, tiszteletnek örvendő családfő otthon; ellenkező esetben magas beosztású, emberek százait irányító vállalati vezető, aki otthon még mindig a mamája szoknyáján csücsül, és gyerekstátuszban vegetál.

 

Szimbiózisban

A gyerekek elengedése a szülők számára az élet egyik legnagyobb katarzisa. Ha jól sikerül, mindenki győztesként kerül ki belőle, hiszen a szülő visszanyeri függetlenségét, a gyerek pedig eléri az önállóságot. Ez azonban ritkán megy zökkenőmentesen. Sőt, van úgy, hogy sehogy sem megy. A családtagokat ilyenkor egy láthatatlan, de elszakíthatatlan köldökzsinór köti össze, és ezt az állapotot leggyakrabban az anya tartja fenn. 

A szimbiotikus anya-csecsemő kapcsolat egyik jellemző példája az, amikor a szülő fázik, és a gyerekét takarja be, mondja Dés Rita, klinikai szakpszichológus. Ez egy bizonyos korig természetes és jogos is, hiszen az anya testéből lesz a gyerek, ő táplálja, tehát valódi fizikai szimbiózis áll fenn. Ha ez idővel nem változik és fennmarad a kamasz, majd a felnőtt korú gyerek esetében is, a korai szimbiózis visszamenőleg is megkérdőjeleződik: vajon tényleg a gyerekről szólt-e? 

A szülőszerep elvesztését féltő anya az érzelmi zsarolás különböző módszereihez folyamodik, hogy ne kelljen elengednie gyerekét. Magát nélkülözhetetlennek állítja be, míg másokat értéktelennek, és folyamatosan bűntudatot ébreszt a tőle távolodni akaró „hálátlan” gyerekben. A bűntudatébresztés egyik leghatékonyabb eszköze a mártíromság.

Szabó Mária Myrtill családterapeuta szerint az ilyen viselkedés hátterében az áll, hogy az anya „gyermeki személyiségrésze” túlságosan nagy szerepet tölt be: folyton szüksége van valakire, akitől – mint egy csecsemő – feltétel nélküli szeretetet kaphat, akivel szétválaszthatatlan egységet alkothat. Valósággal menekül a világ és a hivatás kihívásai elől, nincs is ezekre szüksége, hiszen világát a családja alkotja. Ezzel egyidejűleg lelkifurdalás gyötri, mert nem érzi magát tökéletes szülőnek. A mártíromság családi minta is lehet, amikor az áldozatvállalást tanulta meg saját szüleitől, és ez lesz számára is a természetes működési mód. Ez egy olyan többszereplős színjáték, folytatja a szakember, amelyben a környezet is aktívan részt vesz. Mártír csak abból válhat, akit a többiek is annak fogadnak el. Az ilyen családi rendszerben a szoros függőségi viszonyok miatt többen is kényszeres önfeláldozókká válhatnak: vagy a gyerek lesz szülei gondozója és úgy viszi tovább a mártíromságot, vagy saját gyermekeivel játssza el ugyanazt a drámát, amit annak idején rá is kényszerítettek.

 

Személyiség határok nélkül

Dés Rita pszichológus ugyanezt az anyatípust nem a függőség szempontjából írja le, hanem úgy, mint aki a családi rendszert arra használja, hogy saját határait kiterjessze, és bekebelezze a többi tagot. Az ilyen anya énhatára nem ér véget a személyiségénél, hanem az egész családra kiterjed. Kihasználja, felhasználja és visszaél vele. Ez a nőtípus nem azért nem engedi távolabb magától a gyerekét vagy a házastársát, mert nem tud élni nélkülük, hanem azért, mert nem látja őket különálló entitásoknak. Mivel belül bizonytalan, a családot olvasztja be magába. Az ilyen működésmód – bár nem törvényszerűen –, de súlyos patológiákat generálhat az „egyszerű” szorongástól a fóbiákon át a skizofréniáig. 

Horváth Magdolna családterapeuta szerint a kizárólagos és életkori szempontból már indokolatlanul, aránytalanul hangsúlyossá rögzült anyaszerep hátterében önértékelési nehézségek is állhatnak. A probléma az, hogy nincs más szerep e mellett vagy helyett, önmagát csak ez által tudja meghatározni, nehezen tud megválni tőle. Aki úgy érzi, nem kap elég figyelmet, magának kreál fontosságot. Kierőszakolja környezetétől, mert azt reméli, hogy ettől majd fokozottabban fejezik ki a szeretetüket. A pótolhatatlanság érzetének átélése mindennapi szükségletévé válik, s aki ebbe a helyzetbe kerül, innentől fogva csak szüntelen demonstratív foglalatosságával tudja a család nélkülözhetetlen tagjaként meghatározni magát. Aki ezt a szerepet veszi magára, bár szenved attól, hogy fáradt, de kétségbeesik, ha valaki nélküle is el tudja látni magát, meg tudja főzni az ételt, ki tudja mosni a ruháját, egyáltalán képes önálló életre nélküle.

 

Ellentétes elvárások

Horváth Magdolna szerint a „csak értetek élek” típusú anyával megvert családtagok számára a legnagyobb baj az, hogy nem lehet tudni, minek higgyenek. A szemrehányó szavaknak, amellyel elmarasztalnak azért, mert nem vettük ki kellőképpen a részünket a munkából, vagy annak az érzésünknek, hogy úgysem lehetünk elég jók, hiszen valójában nem a közreműködésünkre, csak az elismerésünkre van szükség. Ellentétes elvárásoknak nem lehet megfelelni. Ha a családtagok elhiszik azt, amit hallanak, megpróbálnak részt venni a munkamegosztásban. De ekkor nem a megnyugvást, az elismerést tapasztalják meg, hanem a kritizálást, elégedetlenséget. Minél inkább kiveszi az anya a családtagok kezéből a munkát, vagy megszégyeníti, leértékeli őket, annál tehetetlenebbé válnak. Ez az ördögi kör addig fokozódhat, hogy a család teljes passzivitásba vonul, az anya veszi át a terepet és az uralmat. Az ő szavaival élve „pusztán szeretetből, gondoskodásból, önfeláldozásból” kontrollálja, szabályozza, irányítja, manipulálja a családot. 

Menekülni, de hogyan?

Horváth Magdolna szerint egy mártírral együtt élni nehéz és örömtelen. Sajnálatot, haragot, feszültséget, tehetetlenséget, félelmet, érzelmi zsarolást, őszintétlenséget, menekülési vágyat eredményezhet, de szeretetet, megbecsülést sohasem. A gyerekek (a felnőttek is) a vidám, kiegyensúlyozott, egymás társaságát élvezni tudó családban érzik jól magukat. Testük, lelkük fejlődését is ez biztosítja. Csak a kölcsönös tiszteleten és megbecsülésen alapuló családi működés rugalmassága, nagyvonalúsága ad lehetőséget arra, hogy a családtagok megtalálják helyüket és saját különleges értéküket, ahol a mártírszerepre nincs szükség.

Az olyan családból származónak, ahol az érzelmi zsarolás, a mártíromság, a bűntudatkeltés uralkodik a szeretet és elfogadás helyett, legfontosabb feladata az lesz, hogy az élményeit helyesen értelmezze, mondja Dés Rita, klinikai szakpszichológus. Az elfojtott haragot, az érzések eltagadását, a saját igények nem tudomásul vételét kell olyan kontextusba helyezni, amelyben a kulcsmondat az, hogy „én nem vagyok felelős a te rossz érzésedért”. Ugyanis ez tartja fenn a bűntudatot, ami nem engedi, hogy a gyerek a saját útjára térjen. Ez azért nehéz, mert az anya minden családtagot arra használ, hogy sajátmagát „karban tartsa”, és iszonyatos szorongással jár minden kísérlet az elhatárolódásra.

 

Mondatok, amikor gyanakodhatunk:

Te vagy az életem értelme!

Mindennél fontosabb vagy a számomra!

Én csak jót akarok neked!

Ha szeretnél, nem tennéd ezt velem! 

Lemondtam a saját vágyaimról, hogy neked mindened meglegyen!

Csak rám számíthatsz igazán, mások csak kihasználnak!

Mire mennél nélkülem?!

Mások hálásak lennének, ha ilyen anyjuk lenne!

Terápiás vallomások

 

 „Anyám őrületes problémát csinált a háztartásból, de azt nem engedte, hogy segítsünk neki. Illetve ez így nem teljesen igaz. Leszoktatott minket róla, hogy bármit is csináljunk otthon, mert ha kivasaltunk, újrahajtogatta az ingeket, ha kitakarítottunk, újraporszívózta a szőnyegeket. Tüntetőleg, és persze úgy, hogy lássuk. Mikor az egyik késő esti már-megint-csak-én-vagyok-mindenki-cselédje mártírrohama után a bátyám, aki tizenhét volt akkor, nekiállt, és felmosta a konyhakövet, az anyám kikelt az ágyból, kirontott a konyhába, megállt az ajtóban, és végigmutogatta neki a fel nem szedett milliméternyi koszfoltokat. Erre a bátyám zokogni kezdett, odavágta a rongyot, bele a vödörbe, és elrohant úgy, ahogy volt, tizenkét forinttal a zsebében. Két évig nem jött haza, csak én tudtam, hol van. Az érettségire úgy csempésztem ki neki apám egyik öltönyét. Harmincöt volt, mikor abbahagyta az ivást. Ma egy biztosítótársaság vezetője.” 

 

„Nagyon ambivalens dolog ez, mert anyám mindenben mellettem állt, legalábbis sikerült elhitetnie ezt a külvilággal. Sokan irigyelnek is érte, de nagyon alattomos ez az egész, egy csapda, semmi más. Ad, mindig is adott, erőn felül, de olyan hálát várt el érte és vár el ma is, hogy az egész érvényét veszti. Számtalanszor megfogadtam már, hogy semmit sem fogadok el tőle, mert tudom, hogy manipulál. Úgy segít, hogy az valójában róla szól, valójában neki fontos, nem nekem. Ez az ő élete. Az, hogy áldozatot hozzon értem. De valahogy mindig eléri, hogy elhiggyem, nekem van rá szükségem. Huszonkilenc éves vagyok, de még mindig nem hagyott felnőni.”

bottom of page