
A megoldás benned van
Megyeri Zsuzsanna - pszichológus
párterapeuta, meseterapeuta
Elérhetőség:
E-mail: mezsuka@gmail.com
Tel.: 06-30-2723605
Emberi kapcsolatok a spiritualitás dimenziójában -
Interjú Pál Ferenc, katolikus pappal - Paradigma Magazin
Feri atya, így szólítja ő mindenki, és nem csak amióta a halántéka őszülni kezdett… Az atyai attitűd, a szó legjobb értelmében jellemző rá, ami a beszélgetésünk alatt is kiderül. A laikus kérdező időnként pontatlan megfogalmazásait nem kijavítja, hanem korrektül újrafogalmazza, válaszol rájuk, majd őszinte érdeklődéssel és figyelemmel fordul újra felé.
Munkaköri kötelesség, hivatás-tudat vagy szolgálat, hogy párokkal és családokkal foglalkozol?
Mind a három. Az egyházközség területén lakók alanyi jogon fordulhatnak a paphoz, aki a tudása és szakértelme alapján igyekszik segíteni. Tehát ez egy rám bízott feladat. De ez az egyik olyan, ami fokozottan érdekel. Elkötelezettség, hivatástudat is vezérel ebben a témában, tevékenységben.
Milyen formában képzeljük el a családok felé irányuló munkádat?
A prevenció a legjellemzőbb a tevékenységemre. Évente négy-öt jegyescsoportot indítunk az egyházkerületben, maximum 20 fővel, ahol a családi kapcsolatrendszer nyolc nagy témáját vesszük elő a családsegítő és családterápiás szakirodalomból is merítve. A milánói iskola és a kontextuális megközelítés alapján „képződtem”, még a NEVI (Nemzeti Egészségvédelmi Intézet) szervezésében. A rendszerszemléletet Írországból jött neves családterapeutáktól tanultam, a kontextuális családterápiáról először két holland szakembertől hallottam. Sokat köszönhetek nekik, és az 50 – 60 órás intenzív képzések elegendőek voltak arra, hogy lássam, milyen finom, összetett, gazdag világ ez és milyen elmélyült szakértelmet igényel. Közben azt is érzékelem persze, hogy mihez nem értek, ezért igyekszem világosan kijelölni a kompetenciahatáraimat.
A hitet hogyan tudod beilleszteni ebbe a rendszerbe?
A spiritualitás, a teológia és a humán tudományok, mint például a pszichológia nincsenek ellentétben, hanem kiegészítik egymást. Integratív szemlélettel egységben láthatjuk őket, vannak közös metszetek, és az egymáshoz való kapcsolatukat is ki lehet dolgozni. Legszívesebben a „kiegészítő igazság” fogalmát használom erre, ahogy a kapcsolati konfliktusok értelmezésénél is. Sokszor már nem új tudásra van szükség ahhoz, hogy segíteni tudjak, hanem pusztán arra, hogy a meglevő anyagot elrendezzem. Ebből aztán lehet építkezni.
Prevención kívül miben tudsz segíteni a párok életében?
Rendszeresen járok házas csoportokhoz, a párok többségét én eskettem. Önsegítő csoportnak nevezném őket. Bátran elővesszük azokat a témákat, amelyek foglalkoztatják őket.
Nincsenek tabuk?
Téma tekintetében nincsenek, kifejezésmódban igen. Nem ítélkezünk, nem adunk tanácsokat, meghallgatjuk egymást. Mindig keressük a bizalmi légkör kialakításának és fönntartásának feltételeit. Bizonyos témák a csoportba másképp kerülnek be, mint ahogy egymással beszélnek róla. De ez így van rendjén. Ha ugyanúgy jelenne meg, az azt jelentené, hogy a párnak nincs meg a belső, csak kettejükre tartozó világa. Szerintem ez baj lenne.

A segítőhöz fordulásnak meglehet az a következménye is, hogy szoros kötelék alakul ki, ami a segítő folyamatban erősebb lehet, mint a férj és feleség közötti kapcsolat. Legalábbis érzelmileg, nem elkötelezettség tekintetében. A párok a csoport elé annyit és olyasmit hoznak be, amivel tovább tudnak lépni. Ez az egyéni klienseknél is hasonlóan van. Kezdő segítők gondolják, hogy minél mélyebbre megy egy beszélgetés, annál hasznosabb. Holott az lenne a lényeg, hogy addig menjenek el, ameddig nekik épp megfelelő, ameddig le tudnak és le akarnak menni.
Mindig kérdés egy segítőnél, hogy mennyire hiteles. Te, aki a papi hivatást választottad, és nincs saját élményed házasságból, családból, hogyan hihető, hogy van rálátásod ezekre a problémákra?
Jó ez a kifejezés, hogy rálátás, éppenséggel többek között a rálátás képességével kell rendelkeznem. Az átvett tapasztalat kiegészül egy a szakmai tudással, ismerettel. Ez lehet a segítség azoknak, akik a helyzetüknél fogva túlságosan benne vannak egy problematikában. A „közelség” éppúgy torzítja a látásmódot, mint ahogy a „távolság”. Egy kiegészítő igazságot hozok a családi kapcsolatrendszer működésébe, kívülről bele tudok helyezkedni bármelyikük szerepébe, és természetesen empátiával közelítek, mindkettejük és a kapcsolat mellé állva.
Azt hiszem, a hitelesség kérdésére nem nekem kell válaszolnom, hanem azoknak, akikkel foglalkozom. Legjobb tudásom szerint végzem a munkám. Kapok visszajelzéseket és látom az eredményeket. A hitelesség megítélésére a kliensek jogosultak, rám az önazonosság kérdése vonatkozik: tudok-e azonosulni azzal, amit csinálok? Ha jön hozzám valaki, bizalmat szavaz nekem, szabadon dönt arról, hogy marad-e. Egy élő, eleven helyzetben vagyunk, bármikor adhat visszajelzéseket.
Azt gondolom, hogy katolikus papként a munkádban nagyobb nyomatékkal van jelen a családok egyben tartása, mint nem hívő terapeuták esetében. Ha a pár minél kisebb véráldozattal járó elválása a cél, ezt a feladatot is fel tudod vállalni?
Identitásomból nem tudok és nem is akarok kilépni. Akik megkeresnek, ismernek és tudják, hogy katolikus pap vagyok. Az a feladatom, hogy segítsek nekik abban, hogy egymás mellett tudjanak maradni, hogy együtt oldják meg a problémáikat, vagy nőjék ki azokat. Természetes, hogy család- illetve kapcsolatpárti vagyok. Elsősorban azért jönnek hozzám, hogy derítsük ki, mit tehetnek azért, hogy jobb legyen… Nem az a problémájuk, hogy nem akarnak a társukkal élni, hanem az, hogy nem akarnak úgy élni, ahogy eddig. Nyilván kiderülhet az is, hogy sem ők, sem én nem látom azokat az erőforrásokat vagy motívumokat, amelyek az együtt maradást segítik. Ilyenkor is az ő felelősségük a döntés, legfeljebb arra teszek kísérletet, hogy megvizsgáljuk: mi van? Agresszió esetén a kiszolgáltatott felet fokozottan védelmezzük, itt elsősorban a gyerekek képviseletéről van szó. Amikor a pár eljutott arra a pontra, hogy nekik már abban kell segítség, hogy le tudják zárni a kapcsolatot, akkor inkább delegálom őket máshova, például mediációba vagy pszichológushoz, miközben elfogadom a döntésüket, és annak a realitását, hogy egy kapcsolat tönkre tud menni. Mégsem esik jól egy válási folyamatot segíteni, és ezt nem is várják el tőlem.
Mi az, amiben az általad végzett családsegítés több, mint egy laikus terápia, amelyik nem kötődik valláshoz?
Óvakodnék ettől a kifejezéstől, hogy több, inkább azt mondanám, hogy más. Tudatosan dolgozom a spirituális dimenzióval, erőforrásokkal, és azzal, hogy a spiritualitás hogyan tud konkrét kapaszkodókat adni. Minden élő rendszerben ott van, csak nem mindig tárjuk föl. Érdemes a spirituális tapasztalatból kiindulni, amelyben sok erő van. Az ember rengeteget foglalkozik a hiányaival, a szükségleteivel, a vágyaival, a sebeivel, a sérelmeivel. És ezeknek sosincs vége, mert újratermelődnek. Nagy segítség lehet, ha nem ezekre koncentrálunk. Mondok egy példát. Egy férj és családapa mondta nekem egyszer – aki, mint mások, hiányokkal, vágyakkal, sérelmekkel küszködött –, hogy akkor állt be a fordulat az életében, amikor rájött, hogy reálisak ugyan a sebei, a hiányai, a veszteségei, de a felesége és a gyerekei ezeknél fontosabbak. Itt jelenik meg a spirituális dimenzió. A szenvedés, a hiányok, a kielégületlen vágyak most is ott vannak, de föléjük is tudunk emelkedni. Ez a folyamat nem csak a gondolatainkban jelenik meg, hanem konkrét élményekbe ágyazódva, legtöbbször éppen mélypontokon, határhelyzetekben. Ez a ráébredés pillanata, amikor fölismerem, hogy voltaképpen normális az, hogy valaki nem tud úgy szeretni, ahogy nekem szükségem van rá. Ha csak a lélektani dimenziót nézem, akkor ez állandó felháborodásra ad okot. Hogy lehetséges, hogy a valódi szükségleteimet az a személy, aki engem állítólag szeret, nem elégíti ki? Az e féle csalódottság reális, ugyanakkor be lehet látni, hogy törvényszerű is, hogy alanyi jogon vagyunk tökéletlenek. Ebben a pillanatban az a kérdés, hogy mit tudok kezdeni a tökéletlenségnek a belátásával. Ha azt tudom mondani, hogy tulajdonképpen rendben van, hogy elfogadható, akkor ez egy spirituális ugrás, dimenzióváltás, személyiségfejlődés előtt nyitja meg az utat. Az a lényeg, hogy a spirituális dimenzió nagyon konkrét, megtapasztalható, élményszerű és lehet vele dolgozni.
Ez az a helyzet, amit így illusztrálhatunk: „nem azért szeretlek, mert…, hanem annak ellenére, hogy…”
Valóban, a lélektan is használja ezt a dimenziót, anélkül, hogy így nevezné. Például átkeretezés, rendszerszintű változás, szemléletváltás, természetes személyiségfejlődés névvel illetve. Sok terapeuta dolgozik ezzel a dimenzióval, ami általában nem tudatos, hanem természetes bölcsességből, élettapasztalatból fakad.
Azt mondtad, a rendszerszemlélet híve vagy. A családokkal való foglalkozásban ez azt jelenti-e, hogy Isten is része a rendszernek?
Kétségkívül így van. Az életre úgy tekintek, mint egy felfelé nyitott eleven rendszerre. Ebből a szempontból óriási jelentősége van annak, hogy milyen célokat tűzünk ki az életünkben. Ez határozza meg ugyanis az eszközeinket, amelyeket a cél elérése érdekében bevetünk. Ha egy párkapcsolatban élő a halálon túlmutató célokat tűz ki, például azért is akar becsületes és hűséges lenni, mert nem mindegy neki, hogy a halála után hogyan emlegetik majd. Nem mindegy, hogyan élem az életem, mert az az unokáimra is hatással lesz, bár ők esetleg később születnek, mint ahogy én meghalok. Ha kézbe vesszük, tudatosítjuk azt, hogy nem csak a vallásos kereten belül realitás ez, akkor azt is látjuk, hogy ezek másfajta magatartásformákat fognak előtérbe hozni, elkezdik formálni a cselekedeteimet. Másrészről úgy látom, hogy a munkám nem is a hozzám érkezőknél, hanem a gyerekeiknél, unokáiknál hoz majd valamiféle gyümölcsöt, és ez jó érzésekkel tölt el.